Jaka kamera do Skype? Jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 1 Komentarz
Jak wybrać idealną kamerę internetową do swojego laptopa? Czy wideokonferencje to jej jedyne zastosowanie?

Na pewno posiadasz przynajmniej jeden zestaw do Skype z kamerą. Jednak niezależnie od tego, czy jest to smartfon, czy notebook, sama kamera jest zwykle najsłabszym ogniwem całego zestawu. Może przez to niekorzystnie wpływać na Twój wizerunek podczas wideorozmów i wideokonferencji. Urywany, zaszumiony, wyblakły obraz może zniechęcić Twoich rozmówców i widzów i zestresować Cię w najgorszym możliwym momencie.

Polecane kamery internetowe

Jaka kamera do Skype będzie najlepsza?

W ostatnich miesiącach komunikacja internetowa stała się ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Jeżeli prowadzisz zdalne szkolenia, dydaktykę czy obsługę techniczną, może to dla Ciebie oznaczać konieczność zainwestowania w odpowiedni sprzęt. Taki, który zapewni idealnej jakości obraz, dźwięk, niezawodność i elastyczność użytkowania.

Oczywiście, dla wielu osób wystarczająca będzie nawet kamera wbudowana w notebooka. Zazwyczaj są to jednak tanie obiektywy, nieposiadające dodatkowego oświetlenia, o niskiej rozdzielczości i tragicznej jakości obrazu. Ponadto, wbudowany w notebooka mikrofon jest zazwyczaj równie słaby i pozbawiony istotnych funkcji, np. tłumienia szumów. Zaletą takiej konfiguracji jest duży ekran, na którym będziesz wyraźnie widział swoich rozmówców. Ale oni Ciebie widzieć i słyszeć będą bardzo kiepsko.

Popularność zdjęć selfie spowodowała, że producenci smartfonów zaczęli inwestować w przednie kamery o zadowalającej jakości. Ponadto, większość współczesnych smartfonów wyposażona jest w aktywne tłumienie hałasu. Kamera do Skype z telefonu zapewnia jakość przesyłanego obrazu i dźwięku wyższą niż w przypadku większości laptopów. Ograniczeniem jest jednak mniejszy ekran. Jeżeli rozmawiasz z więcej niż jedną osobą naraz, nie będziesz rozmówców wyraźnie widział.

Dzięki aplikacjom smartfon może też pracować jako kamera WiFi do Skype na komputerze. Połączysz w ten sposób główne zalety obu rozwiązań. Wciąż jednak problemem może być moment, w którym ktoś do Ciebie zadzwoni, dostaniesz maila albo jakieś powiadomienie. Może to spowodować zerwanie połączenia telefonu z komputerem albo przesłanie do rozmówców dźwięku powiadomienia.

Jeżeli nie chcesz się godzić na opisane kompromisy, posiadasz komputer stacjonarny, czy też często komunikujesz się z pośrednictwem komunikatorów typu Skype, kamera zewnętrzna jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Odpowiednio dobrana zapewni idealną jakość obrazu i elastyczność w kwestii umieszczenia względem ekranu i Twojej twarzy. Z kolei spotykane w niektórych modelach mikrofony stereo pozwolą Twoim rozmówcom usłyszeć naturalny, przestrzenny dźwięk.

Czym kierować się przy wyborze kamery do Skype?

Jako urządzenie przeznaczone do rejestrowania obrazu, kamera internetowa powinna przede wszystkim zapewniać jego możliwie dobrą jakość. Nie każdy potrzebuje jednak profesjonalnych, drogich rozwiązań. Dobranie najlepszego produktu w założonym przedziale cenowym nie zawsze musi być jednak łatwym zadaniem. W odróżnieniu od smartfonów, producenci kamer do smartfonów nie zawsze dzielą się szczegółową specyfikacją.

Głównym elementem każdej kamery jest sensor. Od jego rozmiaru i rozdzielczości w największym stopniu zależy jakość rejestrowanego obrazu. Ale jeżeli nie znalazłeś szczegółowych parametrów albo po prostu nie interesują Cię takie detale, zwróć uwagę na podstawowe informacje. Rozdzielczość, którą powinna zapewniać każda nowoczesna kamera internetowa, to 1920 × 1080. Sprzęty o niższej rozdzielczości rozważ, jeżeli dysponujesz wolnym łączem internetowym, gdyż przesyłają mniej danych.

Najbardziej wymagający zdecydują się na pewno na kamerę 4K. Jest to standard obecny w dużych telewizorach i droższych smartfonach i notebookach. Pozwolą one w pełni docenić obraz, który zapewnia taka kamera internetowa. Logitech jest jednym z wiodących producentów takich urządzeń, ale warta uwagi jest też kamera internetowa Creative.

Drugim elementem istotnym dla jakości obrazu jest obiektyw. Ponieważ kamery internetowe zwykle nie pozwalają na jego wymianę, jak ma to miejsce w lustrzankach, wybierz odpowiedni do swoich potrzeb. Obiektyw szerokokątny, zazwyczaj o polu widzenia około 120°, jest dobrym rozwiązaniem dla spotkań rodzinnych czy rozmów biznesowych, w których w jednym pomieszczeniu uczestniczy kilka osób.

Wadą szerokiego kąta są jednak zniekształcenia widoczne zwłaszcza przy krawędziach obrazu. Jeżeli więc Twoim priorytetem jest transmitowanie tylko siebie, wybierz kamerę z obiektywem o możliwie wąskim kącie widzenia. Pozwoli ona uniknąć zniekształceń, które mogą niekorzystnie wpływać na Twój wizerunek. Niektóre urządzenia zapewniają kąt widzenia około 85°. Zalicza się do nich kamera internetowa Xiaomi.

Część kamer z mikrofonem do komputera zapewnia możliwość rejestrowania dźwięku w trybie stereo. Jest to szczególnie pożądane w połączeniu z szerokokątnym obiektywem. Gdy korzystasz z kamery wraz z kilkoma innymi osobami, dzięki dwóm mikrofonom wasi rozmówcy będą w stanie w naturalny sposób przypisać dźwięk do mówiącej osoby.

Kamera USB jest zazwyczaj bardzo kompaktowym urządzeniem, łatwym do zamontowania na obudowie notebooka. Ze względu na zasilanie przewodem USB nie musi być wyposażona w dodatkową baterię, co ma spory wpływ na cenę, podobnie jak brak modułów bezprzewodowych. W porównywalnej cenie taka kamera zapewni lepszą jakość obrazu niż jakakolwiek inna dodatkowa kamera do laptopa. Nie zajmie też dużo miejsca w torbie czy kieszeni jeżeli zechcesz zabrać ją ze sobą w podróż.

Kamera bluetooth do laptopa jest dobrym wyborem, jeśli cenisz sobie elastyczność. Wbudowana bateria zapewnia przynajmniej kilka godzin nieprzerwanej pracy, a brak kabli pozwala umieścić ją, gdziekolwiek zechcesz. Takimi samymi zaletami odznacza się też kamera internetowa WiFi. Są one jednak od modeli przewodowych zauważalnie droższe, większe i cięższe, przez co też ich transport może być nieco trudniejszy.

Gdzie umieścić kamerę do rozmów na Skype?

Na pewno zwróciłeś kiedyś uwagę, że Twój rozmówca wygląda w kamerze trochę dziwnie. Nadmiernie wyeksponowany podbródek, często jeszcze uwydatniony pochyleniem głowy w dół jest spowodowany najczęściej korzystaniem ze Skype na telefonie. Naturalnie trzymasz go poniżej twarzy, patrząc na ekran w dół. Dlatego też kamera umieszczona nad ekranem czy w jego rogu widzi Cię z niekorzystnej, żabiej perspektywy.

Podobne rozwiązanie zastosowała część producentów notebooków, np. w niektórych produktach Lenovo obiektyw kamery znajduje się poniżej ekranu, tuż nad klawiaturą. W swoich biznesowych notebookach Huawei poszedł jeszcze o krok dalej - kamerka chowa się w rzędzie klawiszy funkcyjnych. Oczywiście ma to swoje uzasadnienie w chęci zastosowania jak najcieńszych ramek ekranu, które korzystnie wpływają na estetykę laptopa i jego rozmiar.

Większość notebooków ma jednak obiektyw zamontowany tuż nad ekranem. Jest to bardzo dobre miejsce dla kamery z mikrofonem do komputera. Uzyskuje się w ten sposób naturalną perspektywę na wprost twarzy, nie zniekształcając jej w żaden sposób. Oczywiście ostateczna decyzja należy do Ciebie. Jeżeli chcesz umieścić kamerę jeszcze wyżej, albo nieco z profilu, możesz to zrobić. Do niektórych zastosowań, typu prezentacja biznesowa, warto poszukać innego umieszczenia kamery, na przykład za notebookiem.

Zastanów się, jakie możliwości ma dawać Twoja kamera internetowa. Bezprzewodowa zapewni niezrównaną elastyczność. Umieścisz ją w najodpowiedniejszym do każdego zastosowania miejscu, bez konieczności przeciągania plączących się przewodów, zwykle zwyczajnie za krótkich. Jeżeli Skype’a lub innego komunikatora używasz na dużym ekranie komputera stacjonarnego albo na telewizorze, możesz taką kamerę umieścić dogodnie na jego obudowie albo gdzieś w jego pobliżu.

Zwróć uwagę na efekt, jaki chcesz uzyskać. Jeżeli zależy Ci, by Twoi rozmówcy odnosili wrażenie, że na nich patrzysz podczas rozmowy, umieść kamerę możliwie daleko od siebie, w pobliżu swojego ekranu. Będzie Cię ona wtedy rejestrowała pod korzystniejszym kątem, Twoja sylwetka zmieści się lepiej w kadrze, a twarz będzie równomierniej oświetlona.

Jeżeli planujesz prowadzić streamy, na przykład z gier, albo jeszcze bardziej rozszerzyć swoje możliwości, możesz chcieć zapewnić swojej kamerze idealne warunki oświetleniowe. Odpowiednio dobrane światło pozwoli Ci uzyskać odpowiedni efekt artystyczny lub po prostu doświetlić najważniejszą część kadru, czyli Ciebie. Takie rozwiązanie naturalnie schowa w cieniu wszystko, co znajduje się obok i za Tobą. W takim przypadku rozważ dokupienie lampy pierścieniowej.

Do czego jeszcze można wykorzystać kamerę do Skype’a?

Jest jeszcze jedno, poza Skype’em, ostatnio bardzo modne, zastosowanie sprzętu, którym jest kamera internetowa – streaming. Choć wydawać by się mogło, że dotyczy to tylko graczy i YouTuberów, to w gruncie rzeczy streamerem stał się ostatnio każdy nauczyciel czy biznesmen. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, główną funkcją kamery jest nagrywanie i transmitowanie obrazu przez Internet i do tego wykorzystuje ją większość użytkowników.

Jednak na tym możliwości kamery do Skype się nie kończą. Po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji, kamera internetowa USB-C może współpracować z każdym smartfonem wyposażonym w USB OTG (On The Go). Taki zestaw pozwoli Ci bez trudu zajrzeć w miejsca, które do tej pory pozostawały niedostępne. Daje to niemal nieograniczone możliwości.

Niezależnie od tego, czy coś leży pod kanapą, czy spadło za szafkę, czy chcesz skontrolować stan rur w jakimś miejscu o utrudnionym dostępie, będziesz mógł to zobaczyć. Niewielka kamerka USB przesyłająca obraz na Twojego smartfona stanie się znakomitą alternatywą dla drogich, profesjonalnych kamer diagnostycznych. Jednocześnie zapewni przynajmniej równie dobrą jakość obrazu. I choć nie sięgnie tak daleko jak kamera endoskopowa, w podstawowej diagnostyce urządzeń na pewno pomoże.

Kamera internetowa USB w podobny sposób ułatwi pracę z samochodem, umożliwiając Ci zajrzenie w zakamarki komory silnika czy podwozia bez konieczności wjeżdżania na kanał lub demontażu poszycia. A jeśli nie znasz się na mechanice, to i tak na pewno coś Ci kiedyś wpadło pod fotel. Z kamerą internetową USB-C bez trudu zajrzysz nawet tam.

Popularna kiedyś reklama radziła nie siedzieć w domu, gdyż to właśnie tam zdarza się najwięcej wypadków. Choć samodzielna diagnostyka nie zawsze jest najlepszym pomysłem, obecnie kontakt z lekarzem może być nieco utrudniony. Nie każdy też jest odpowiednio wysportowany. Nawet jeżeli Ciebie to nie dotyczy, kamera podłączona do smartfona może być dużym ułatwieniem do samodzielnej oceny ewentualnych kontuzji i drobnych ran odniesionych w starciu z codziennością.

Kamera internetowa WiFi albo bluetooth może być dobrą alternatywą dla specjalistycznej kamery ochrony albo pełnić rolę elektronicznej niani. Kamera internetowa Xiaomi może pracować nawet w ujemnych temperaturach, więc daje się też zamontować na zewnątrz domu. Takie kamerki często są wyposażone w czujnik ruchu uruchamiający transmisję, a nawet mają silniczki pozwalające śledzenie przemieszczającego się obiektu.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko więc zobaczysz, kto chodzi po Twojej posesji, co się dzieje z Twoim dzieckiem albo jak zachowuje się pod Twoją nieobecność pies. Sprawdzi się też podczas prowadzenia prezentacji czy szkolenia. Dzięki śledzącej ruch kamerze zawsze będziesz w kadrze, jeśli podczas prezentacji lubisz się przechadzać i żywiołowo gestykulować.

Inne zastosowania na pewno wymyślisz z czasem sam. Odpowiednio dobrany i skonfigurowany do Twoich potrzeb zestaw do Skype z kamerą wbrew pozorom zapewnia znacznie szersze spektrum zastosowań niż tylko prowadzenie wideorozmów i nagrywanie krótkich filmików przy komputerze. Dzięki niemu zajrzysz też w inaczej niedostępne miejsca i będzie mógł mieć oko na dom, nawet podczas dalekiego wyjazdu.

Udostępnij
5,0
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

A kamery sportowe można podpiąć jako kamery komputerowe? Bo w sumie myślę o kamerce sportowej ale też o internetowej i może by tak połączyć oba te rozwiązania? Nada się taka SJ7 albo Taurus?
Specjalista Morele | 18:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.